Councillor Louise Wallace Richmond

Biography

Louise was born in Quebec City and raised in North Bay Ontario. She graduated from the University of Ottawa with a degree in Economics and enjoyed working on Parliament Hill first as a Page then as a Legislative Assistant in the Chief Opposition Whip's office. After relocating to the West Coast in 1990, she worked in publishing and completed her Masters degree at SFU. In 1999, she moved to Salmon Arm and established Mediability Corporate Communications, a design and marketing business. Louise is also a sessional instructor at the Okanagan College in the School of Business.

Louise is married to David Richmond. They have two boys and live in Canoe. As a family they enjoy all that the Shuswap has to offer - the great outdoors, great events, great food and great neighbours.

She is passionate about community-building, creativity and collaboration and is honoured to serve Salmon Arm as a municipal councillor in keeping with her long-standing interest in politics, public affairs and communications.

Memberships

  • Cultural Master Plan Task Force
  • Deputy Mayor – April 1, 2019 to June 30, 2019
  • Deputy Mayor - January 2021 to June 30, 2021
  • Development and Planning Services Committee
  • First Nations Partnership
  • Housing Task Force
  • Social Impact Advisory Committee
  • Transportation Parcel Tax Court of Revision
  • Water / Sewer Frontage Tax Court of Revision